Politika, Sport

Zlínský hokej má nového generálního partnera. Jaká je ale situace uvnitř klubu?

18.8.2018

Tento týden vedení zlínského hokeje představilo firmu PSG jako nového generálního sponzora klubu. Generální manažer (GM) Martin Hosták na fotkách zářil štěstím takovým způsobem, že podobnou míru nadšení můžeme zpozorovat jedině u vítězného mužstva bezprostředně po skončení finále Ligy mistrů, nebo u zlínského primátora Miroslava Adámka (STAN), když postaví nový kilometr chodníků.

Ale vyřeší se získáním staronového generálního partnera obrovské vnitřní problémy, které trápí zlínský hokej? Finančně to klubu samozřejmě pomůže. Ale podívejme se na vztahy v klubu a každoroční utrpení se sháněním partnerů trochu detailněji.

Vraťme se o rok zpět, do jara 2017. Do vedení A-týmu nastoupil jako GM Martin Hosták, kterého jsme mohli roky vídávat na televizních obrazovkách jako skvělého a ostrého komentátora hokejové studia Buly. Nástup neměl vůbec jednoduchý. Dlouholetý sponzor, firma PSG, ohlásila odchod z pozice generálního partnera. A musel se shánět nový.

Může se nám to jevit jako šokující, ale od skončení sezóny někdy březnu se nic moc nedělo, ve vedení panovala pohodová atmosféra. Na to se nemohli dívat legendy zlínského hokeje – Petr Čajánek, Jiří Marušák a Petr Leška. Vzali věci do svých a začali objíždět místní firmy s žádostí o sponzoring. S tím, že kdyby sehnali určitý počet milionů, tak by se do klubu zapojili a začali ho postupně přetvářet podle obrazu svého. Určitý obnos se jim podařilo získat, ale nebylo to dostatek. Což byla obrovská škoda. Paradoxní a zarážející na tom je, že jim určitá skupina lidí ve vedení zlínského hokeje nefandila a doufala, že peníze neseženou.

Takže se bylo znovu na bodu nula. Bez sponzora. Po městě chodily zaručené informace, že hlavní partner bude otrokovický výrobce pneumatik Barum Continental. Ale tyto informace se nezakládaly na pravdě. Barum vůbec neuvažoval o tom, že by byl generální partner. Chtěly maximálně koupit permanentky pro své zaměstnance. Nic víc. Další informace byla, že do toho Barum půjde, když si bude moct provést detailní kontrolu účetnictví. To se také nestálo na reálných základech. I když musím přiznat, že si myslím, že kdyby na zimní stadion nastoupila hloubková finanční kontrola, tak bychom se všichni dost zasmáli.

Ale čas utíkal a byl červenec. Shodou okolností a pouze díky osobnímu zapojení zlínského zastupitele Jana Štětkáře (STAN) se podařilo přesvědčit firmu Aukro. Pan Štětkář za tuto chvályhodnou pomoc získal místo v dozorčí radě zlínského klubu. Aukru se povedl husarský kousek a za roční generální partnerství mělo zaplatit podle zdrojů asi 4 miliony korun. Což je nejmenší částka za takto exponovanou pozici v historii zlínského hokeje. Ale situace byla vážná. A než odehrát sezónu potupně bez generálního partnera, tak se hokejové vedení spokojilo i s tímto finančním plněním. Ale Aukro mělo v průběhu roku své vlastní starosti a nad pokračováním generálního sponzoringu i na další sezónu přestalo uvažovat.

Klub sezonu 2017/2018 doslova přežil díky Aukru, klasicky pomohlo město přiklepnutím dotací, výchovné z New York Rangers za Filipa Chytila (nižší jednotky milionů korun) a smluvních příspěvků z Českého svazu ledního hokej (televizní práva a další…).

A Martin Hosták měl před sebou znovu těžký úkol. Získat nového generálního partnera. Podle zdrojů obeznámených s děním v klubu a na magistrátu panovala ve vedení hokeje velmi špatná nálada. Nedařilo se celé jaro a léto nikoho získat. Firmy odmítaly jedna po druhé. Klub dokonce posílil o nové lidi do obchodního úseku. A nic. Situace byla vážná.

Možná si říkáte, proč je pro klub s takovou tradicí tak velký problém získat generálního partnera? Podívejme se na personální obsazení klubu. Prezidentem klubu je primátor Miroslav Adámek (STAN), který funguje především jako maskot (ve vším respektu k pozici primátora) a člověk, který ze své pozice hokeji přiklepne dotace kdykoliv, když je vedení hokeje neschopné získat soukromé zdroje. Což se děje pravidelně každoročně na podzim a poté průběžně, kdy je potřeba. Generální manažer Martin Hosták je výkonným manažerem. Opravdovými hybateli dění v klubu jsou viceprezidenti Radomír Zbožínek a Juraj Surovič. Pan Zbožínek je vlastníkem zlínské extraligové licence a pan Surovič je předsedou představenstva firmy PSG, a.s. Pro představu, cena licence se v dnešní době se může pohybovat v rozmezí 20-30 milionů korun. Samozřejmě to může být i více, cenu určí trh. Pro případ, kdyby měl někdo myšlenky ji koupit…

Zároveň se po městě objevovali informace, že jsou určitě firmy ochotny vstoupit do hokeje, ale jen pod podmínkou, že si tam dosadí své lidi. A přály si, aby se kormidla ujali zlínské legendy. Tyto myšlenky se zakládaly na pravdě. Takové podmínky se při jednáních objevovaly. Ale tady firmy narazily.

Proč? Proč do toho hokejové ikony nejdou? Nebo spíš, proč jim to není umožněno? Zdroje se shodnou na tom, že ten problém je v osobě Jiřího Šolce, který je sportovní manažer, asistent hlavního trenéra Svobody a zároveň jeden z jednatelů klubu. Obě skupiny podle všeho dělí velmi silné vzájemné antipatie a nedokázali by spolu spolupracovat. Asi si říkáte, že by vše vyřešil odchod pana Šolce. Jenže to podle všeho v žádném případě nepřichází v úvahu. Ochranou ruku nad panem Šolcem drží viceprezident pan Zbožínek. A ten má licenci a v klubu o všem rozhoduje. A firmy nejsou hluché ani slepé a tyto informace si předají. A sponzoring odmítají.

Lidé ve Zlíně by si přáli nástup zlínských legend do vedení hokeje. Ale v současné konstelaci to není možné. Je to nesmírně smutné, ale taková je realita.

Ale opravdu si může Zlín a zlínský hokej dovolit takový luxus, jakým je nespolupracovat s těmi nejlepšími hráči a lidmi, které zlínský hokej kdy měl? Vezměme si jako příklad Petra Čajánka. Světového borce, hráče a srdcaře s naprosto obdivuhodnou kariérou v nejlepších ligách světa a reprezentaci. Dokážete si představit, co by se dělo, kdyby byl Petr narozen v USA, kariéru strávil v New Yorku, hrál za slavné Rangers, na pár let si odskočil hrát za Pittsburgh, k Jezdcům by se po nějaké době vrátil, vyhrál s nimi Stanley Cup a dokázal s americkou reprezentací to samé co s českou? Po skončení kariéry by mu majitelé klubu a prezident Rangers Glen Sather utrhli ruce, aby se přidal do managementu. Jezdili by za ním každý den a donekonečna by ho přemlouvali, aby se se svými zkušenostmi připojil do vedení organizace. Ale nemusíme chodit za moře. Stačí se podívat na Petra Břízu do Sparty, Martina Straku do Plzně, Jiřího Šlégra do Litvínova, Libora Zábranského do Komety nebo přes kopec do Vsetína na Radima Tesaříka. Jen ve Zlíně si vedení dovolí (zcela záměrně a aktivně), takové legendy neaganžovat.

GM Hosták sice říká, že má klub přes 90 partnerů, ale ve většině případů jsou částky velmi nízké. Vedení se dlouhodobě potýká s problémem, že není schopna získat větší partnery. Maskují to tím, že vypouští signály o tom, jak je všechno v pohodě. Jenže realita je trošku jinde. Tím jak klub svírají vnitřní problémy a lidé a firmy tom ví, tak společnosti nejsou ochotni investovat větší částky do takového prostředí. A vedení hokeje vždy s velkou nervozitou čeká na podzimní dávku dotací ze zlínského magistrátu (loňskou sezonu to bylo více jak patrné). Jen si připomeňme, že dotace jsou určeny na mládež. Ale dostanou se k ní v celé výši? Proč si například mládežnické týmy musely kupovat týmové bundy za svoje peníze, když byla přiklepnuta dotace na mládež? Pevně doufám, že si město hlídá, aby nebyly prostředky používány na A-tým. Jsem naivní?

Zlínský hokej má velkou výhodu, že je současná městská koalice STAN a ANO, v čele s primátorem Miroslavem Adámek (STAN) a jeho náměstky, velmi silně nakloněna na hokej. Vedení města se chodí kvalitně najíst do skyboxů a udělat si pár fotek na Instagram a je spokojené. Ale situace a může rychle změnit. V říjnu jsou komunální volby a předpokládám, že současná koalice skončí a nové vedení nemusí být k nesmyslně vysokému přídělu dotací tak nakloněno. I s tím by měl zlínský hokejový management počítat. Doteď platilo – když klub nemůže, město (kdykoliv) pomůže. Ale to samozřejmě není vůbec dobře. Ono je samozřejmě jednodušší přiklepnutí dotace od města, když víte, že Vám ji kdykoliv dá, než těžce získávat soukromé zdroje.

Firmu PSG se podařilo získat opravdu na úplně poslední chvíli. Zdroje se shodnou na tom, že bylo vedení klubu již smířeno s tím, že začnou sezónu bez generálního partnera. Což si přiznejme, by byla poměrně velká ostuda. Podepsání PSG je určitě velká úleva pro Martina Hostáka, ale zároveň si myslím, že se klasicky zaspalo. Že Aukro nebude pokračovat, se vědělo od ledna. A podepsat generálního partnera den před tiskovou konferencí, v půlce srpna, pár týdnů před začátkem sezony? Zamyslel se někdo nad tím, proč tolik firem, co vedení hokeje oslovilo, je odmítlo? Ona to už totiž není náhoda.

A spekulace se jen rojí. Nedělejme si iluze a nebuďme naivní. PSG zlínský hokej podle svých vyjádření miluje. Věřme jim. Ale zároveň to jsou zkušení obchodníci a pochybuji o tom, že to dělají jen z dobré vůle a fanouškovství. Tak to nefunguje.

Připomeňme si, že se v ne příliš vzdálené budoucnosti bude rekonstruovat Velké kino. Současné odhady začínají na 500 milionech korun. A jak to tak známe, na této částce to neskončí. A jednou se bude spravovat i stařičký zimní stadion Luďka Čajky. Tam začínají částky na 600 milionech korun. Ale to už jen spekuluji a blouzním. Stop.

Nakonec se podívejme na složení současného kádru Beranů. Po sezoně odešly základní pilíře mužstva – brankář Kašík, špílmachr Bukarts a nastávající (snad) hvězda Šťastný. A příchody? Herman z Olomouce, pár kluků z první ligy, amerických nižších soutěží a poměrně nečitelní Lotyši. Dost slabé. Když si to vezmu čistě podle soupisky, tak nejsem moc optimistický (rád tady v půlce sezony napíšu, jak jsem se mýlil). Ale uvědomme si, že i s hvězdným Kašíkem, Bukartsem a Šťastným loni mužstvo skončilo na nečekaném sedmém místě po základní části. Ale buďme k sobě upřímní, nebyla to žádná hitparáda. Mužstvo hrálo vysoce nad svůj potenciál a některé výsledky vůbec neodpovídaly výkonům na ledě. O předkole play-off s Olomoucí už se nebavme, to bylo trápení.

Ale co teď? Páteř mužstva se rozpadla a nepřišel nikdo, kdo by je alespoň trochu nahradil. GM Hosták sice mluví o tom, jak je fantastické, že nikdo nevyčnívá a že máme všechny 4 lajny vyrovnané, ale takto to podle mě vůbec nefunguje. Vždycky musí být leader, našlapaná první a velice kvalitní druhá lajna. Třetí a čtvrtá se přidají, ale musí mít se od něčeho odrazit.

O titulu se samozřejmě vůbec nemusíme bavit. S tím jak posílila Sparta, Kometa, Hradec, Plzeň a Třinec, tam je to bez šance. Našimi soupeři budou pravděpodobně Boleslav, Litvínov, Pardubice, Chomutov a Vary. Ale zase pozor. Kromě Varů, které přišly z první ligy a Chomutova, který má finanční problémy, tak všichni ostatní poměrně slušně posílily. Kromě nás.

Mám z toho obavy. Berani si zahrávají. Předloni skupina play-out, loni předkolo (ale s hvězdným triem). A letos? Čistě podle sestavy a všech vnitřních problémů klubu (které se samozřejmě na ledě odrážejí), si myslím, že to bude tuhý boj o předkolo play-off.

Už roky doufám v to, že se vedení zlínského hokeje (od zástupců města, akcionářů a managementu) probere, vyřeší si spory a klub začne fungovat na profesionální úrovni. Ale nepřiletěl jsem včera z vesmíru a je mi poměrně jasné, že se to v nejbližší době nestane. Zlí jazykové tvrdí, že by klub probral jedině sešup do první ligy. Myslím si ale, že je lepší zůstat v extralize a řešit to jinak. Ale budou toho lidé zapojeni do vedení klubu schopni? Bohužel, nebudou.

Držím palce hokejistům, ať sezona proběhne skvěle. Ševci do toho.

Pro fanoušky komiksů: Jestli někdo z Vás čte komiksy Batmana od DC Comics, tak Vám to nápadně musí připomínat situaci v Arkham Asylum, jak tam jednu chvíli řádí Joker. A čeká se na příchod Batmana, aby to celé zachránil. Komisař Gordon by měl okamžitě zapnout Batsignal.

 

You Might Also Like