Politika

Zlínský hejtman Jiří Čunek znovu rozděluje lidi podle jejich sexuální orientace

31.3.2018

Člověk by si i mohl říct, že hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) pourážel LGBT komunitu za poslední roky dost a dá si pokoj. Opak je pravdou. Pan Čunek v týdnu na ČT řekl, že „homosexuální páry  nemají nárok na to, aby je stát chránil.“ Proč má hejtman potřebu neustále urážet druhé lidi podle jejich vyznání?

V loňském roce pan Čunek přirovnal akci Prague Pride k pochodům smrti. Připomeňme si, že v pochodech smrti nacistické zrůdy likvidovali a zabíjeli vězně z koncetračních táborů (https://bit.ly/2uxfXq8). 

Nový a obsáhlý článek o nesmyslných a urážlivých vyjádřeních od pana Čunka přinesl Zlínský deník (https://bit.ly/2E98SLD). Pan Čunek ale nezůstal jen u práva na ochranu. Hned poté dodal, že „rozhodně nesouhlasí se změnou zákona, který by v ČR umožnil homosexuálním párům místo dosud platného registrovaného partnerství uzavírat manželství či možnost adoptovat a vychovávat děti.“ Napadlo ho někdy, že všichni lidé mají stejné práva? Bez rozdílu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení, národního nebo sociálního původu, příslušnosti k národnostní nebo etnické menšině, majetku, rodu nebo jiného postavení. Zrovna senátorovi České republiky by základní lidské práva a svobody mohly být jasné.

Zajímalo by mě, jestli se stejně chová i k lidem na krajském úřadě, kde je hejtmanem? Selektuje lidi podle barvy vlasů? Podle náklanosti k oblíbenému sportovnímu týmu? Dokonce i hyperkonzervativní Vatikán změnil názor. Papež František v roce 2013 řekl na adresu homosexuálů – „Pokud je někdo gay a hledá Boha a dobrou vůli, kdo jsem já, abych ho soudil.“

A zrovna pan Čunek, který reprezentuje stranu KDU-ČSL a je katolík, by měl mít pochopení pro lidi s jiným názorem, vírou nebo sexuální orientací. Vždyť jedním z bodů evropského křesťanského myšlení je apel Ježíše na to, aby byli lidé solidární, svobodní a respektovali jeden druhého (https://bit.ly/2GMGdRY).

Pan Čunek výrok papeže Františka asi nezaznamenal. Nebo k němu možná do dalekého Vsetína ještě nedorazil. Snad si zlínský hejtman co nejdřív uvědomí, že by lidi neměl urážet a selektovat podle jejich sexuální orientace. A přestal dělat Zlínskému kraji celorepublikovou ostudu.

 

You Might Also Like