Sport

Podaří se zlínským fotbalistům udržet první ligu?

19.3.2018

Fotbalisté FC Fastav Zlín si zahrávají s ohněm. Pod novým trenérem Vlastimilem Petrželou prohráli i třetí utkání v řadě, tentokrát s Plzní 0:1. Za poslední 4 zápasy mají 0 bodů, skóre 1:11 a hrají o záchranu v lize.

Zlínští měli v prvním poločase z Plzně viditelný respekt a hned ve 12. minutě inkasovali. A Plzeň je (na rozdíl od Sparty) tak zkušený mančaft, že si jednogólové vedení dokáže rutinérsky pohlídat. Hráči Fastavu měli v druhém poločase náznaky šancí, ale bylo to takové foukání do větru. Tlak tam byl, ale gólovky nepřícházely. Vyjímkou byla střela Petra Jiráčka, který měl na noze jasný gól, ale poslal míč na mimo.

Zápas skončil další prohrou Zlína a v součtu je to čtvrtá porážka v řadě se skóre 1:11. A třetí porážka pod novým trenérem Petrželou. Pod „Ruským carem“ mají Ševci skóre 1:7 a 0 bodů. Pan Petržela do Zlína vtrhl jako tajfun, spoustu hráčů okamžitě pourážel, řekl jim, že nemají fyzičku a bývalému trenérovi Pánikovi vzkázal, že mu přenechal mužstvo v úplném rozkladu. Po nedělním utkání s Plzní si na tiskové konferenci nemohl vzpomenout na jméno hráče svého týmu a tak ho pojmenoval jednoduše – „ten černoch.“

Ale tady již přestává veškerá sranda. Zlín je po 21. kole na 13. místě se ziskem 21. bodů. Na 14. Slovácko a 15. Brno má náskok jednoho, resp. dvou bodů. Baník Ostrava je beznadějně poslední s 12 body (ale má zápas k dobru) a podle mě jej čeká sestup do druhé ligy. Ale zpět s Ševcům. Doufám, že vedení bije na poplach, radí se a expresně dává dohromady záchranný plán. Protože doposud se pořád oháněli tím, že se to zlepší jedním slepeným gólem a půjdou nahoru.

Mám pro ně jednu zprávu – nepůjde to. Hra je na náhodu, obrana hoří jak papír a současní útočníci nejsou schopní dát jediný gól. Tým si viditelně nesedl a hráči si nerozumí. Pryč jsou časy rychlých náběhů Vukadina Vukadinoviče. Hráči jsou delší dobu bez formy. A i kdyby byli ve formě, tak tento tým podle mě není poskládaný dobře a hráči jsou pouze průměrní. Když spojíme, že jsou ještě bez formy, tak nám úplně v pohodě vychází na průběžné 13. místo v tabulce.

A může být ještě hůř. Zlín čekájí v následujících kolech tito soupeři: Slavia (venku), Baník (doma), Jihlava (V), Boleslav (V), Bohemians (D), Sparta (V), Olomouc (D), Slovácko (V) a Liberec (D). Když si vezmeme po jednom, tak uvidíme, že to nebude žádná procházka po kolonádě. Slavia stíhá Plzeň, musí vyhrát a má skvělou formu (druhý nejlepší tým jara), Jihlava je třetí nejlepší tým jara, Boleslav má stejně bodů jako my a hraje doma. Bohemians chtějí zabojovat o 6.-7. místo a získaly na jaře 9 bodů z 15. Poté jedeme na Spartu, která už bude v kondici pod novým koučem Hapalem, Olomouc hraje o druhý flek, Slovácko o záchranu spolu s námi a bude mít výhodu domácího prostředí (Zlín v letošní sezóně získal venku jenom 3 body za 3 remízy a je v tomto nejhorší v lize). A poslední zápas doma s Libercem, který má ambici skončit do 4. místa a v sestavě kanonýra Pulkraba.

Zároveň mám pochybnosti o tom, jestli je Vlastimil Petržela tím správným mužem pro boj o záchranu. Když v letech 2003-2006 vedl slavný Zenit Petrohrad, tak vyhrál ruský pohár, byl druhý v lize a postoupil do čtvrtfinále Evropské ligy. Rusko mu leželo u nohou a on si to masivně užíval. V kasínu na ruletě měl pro sebe celé patro a podle svých slov „protočil“ na kuličce půl miliardy korun. Z gamblerství se pak musel léčit. Ale od té doby proteklo Amazankou hodně vody a pan Petržela je přirozeně jiný. A nepřijde mi, že by byl lepším koučem, než býval dřív.

S Baníkem loni dokázal postupit do první ligy a byl znovu za hvězdu. Ale přišel nečekaný konec a v Baníku ho nahradil trenér Kučera. Od té doby pan Petržela působil jako poradce majitele klubu pana Brabce. Ale ke klubu byl v některých svých veřejných výrocích velice neloajální (http://bit.ly/2HHwnxN). Až mi přišel zapšklý,velmi negativní a uražený.

Do konce ligy zbývá 9 kol. Hráče je třeba pořádně nahecovat a sám být pozitivní a přesvědčený o kvalitě týmu a nastavené cestě. Pan Petržela od příchodu do Zlína zatím takto nepůsobí. Na hráče je neuctivý a sprostý. Což by nevadilo, ale mohl by jim své výtky říct v kabině a ne prát špinavé prádlo na veřejnosti. Pak on, hráči a celý klub působí, řekněme, dost neprofesionálně.

Kouč Petržela musí navenek působit sebevědomě a suverénně a být si jistý týmem a záchranou. Jinak si ani hráči nebudou věřit. Ale když od kouče uvidí, že jim věří, tak jejich výkon půjde určitě nahoru. Teď už toho tolik nenatrénují, důležitá bude hlava a sebevědomí.

Nebudeme si nic nalhávat, fotbalisty čekají těžké měsíce a budu jenom doufat, že se podaří první ligu udržet. Moc si přeji, aby se jim to povedlo, protože Ševcům fandím a už nechci zažít situaci, kdy se hrála druhá liga. Protože je úplně o ničem. Se vším respektem k druhé lize, ale je to úplně zbytečná soutěž.

Hlavy nahoru a hoši bojovat!

 

 

 

 

You Might Also Like