Sport

Kam kráčíš, Sparto?

19.3.2018

Fotbalisté pražské Sparty v sobotním derby se Slavií předvedli další ze série výbuchů a spadly v tabulce až na 6. místo.

Jen pro ilustraci, hned za Spartou jsou 4 body a jednu miliardu korun pražstí Bohemians, kteří letos  koupily maximálně nové sítě do branek a natřely zábradlí. Nad Letenskými jsou Jablonec s bývalím trenérem Radou a Sigma s talentovanými mladíky. Liberec, který je v podstatě farmou Sparty, čínskými penězy napumpovaná Slavia a mistrovská Plzeň, která má letos opravdu neskutečnou formu. I když se mi to říká težce, tak Plzeň si titul zaslouží. Ale nebýt rozhodčích, penalt a neodpískaných offsidů, tak je Plzeň někdy na 4.-6. místě tabulky. Rozhodčí jsou Plzni již několik let velmi pozitivně nakloněni. Ale o tomto třeba někdy příště.

Sobotní 289. pražské derby dvou odvěkých rivalů Sparty a Slavie přineslo strhující podívanou. Bylo to nejlepší derby za poslední roky. Parádní atmosféra, neskutečný Stanciu (v první půli) a skvělý výkon Slavie v posledních 20 minutách.

Slavia byla před zápasem pasována na favorita. Ve všech statistikách a formě byla lepší než Sparta. Ale začátek utkání přinesl jasnou převahu letenských. Nicolas Stanciu z pravé strany makal jak zběsilý a sázel jeden centr za druhým. A sám ve 12. minutě otevřel skóre, když si jeho střelu srazil do branky Kolář. Sparta vládla a ve 31. minutě si dal další vlastní gól Souček. Ale to nebylo vše a hvězda prvního poločasu Stanciu ve 44. minutě propálil z boku Koláře.

Po poločase to bylo 3:0 a sparťanský tábor mohl začít slavit. Bouchaly se šampaňské a lidi řvali, ať dáji sešívaným bůra. Slavia byla na ručník, už jsem myslel, že do druhé půle ani nenastoupí a odjedou s brekem do Edenu. Asi nikdo nečekal, že by to třeba mohl skončit remízou, nebo že by to sešívaní otočili úplně.

Ale stalo se. Sparta pro ni na jaro typicky v druhém poločase zalezla a čekala na smrt. A ta přišla. Do 69. minuty jsme si to nepřipouštěli. Ale už několik minut předtím bylo zřetelné, jak Slavia kontroluje hru a míč (viz. obr. držení míče, zdroj: Deník Sport).

A pak to přišlo. 70. minuta – Stoch. 83. minuta – Deli. 95. minuta, penalta – Škoda. Buch, buch, buch. 3:3. Apokalypsa dokonána. Zkáza na Letné. Tragédie. To jsou jen některé výroky na sociálních sítích.

Sparta ve druhém poločase znovu úplně shořela. Hráči se začali bát o výsledek a viditelně jim odešla fyzička. To nebyla Sparta, ale parta vystrašených hráčů, kteří nechtějí vyhrát. Od 60. minuty Slavia držela míč v 74 procentech, od 75. minuty dokonce v 79 procentech. Měla drtivý tlak, do druhého poločasu skvěle vystřídala a poslala na plac Hromadu, který otevřel prostor pro Hušbauera a hlavně Tecla, který si došel v proloužení pro penaltu. To Sparta střídání nezvládla a trenér Hapal držel Davida Lafatu nesmyslně na hřišti až do 70. minuty, i když už desítky minut nebyl platný. V 89. minutě poslal na hřiště nepochopitelně Michala Kadlece, který se posunul na levého beka místo velmi dobrého Frýdka (ten se posunul na levé křídlo) a tím narušil obrannou hru Sparty.

Derby skončilo remízou. Ale pro Spartu to byla ztráta. Podle mě je velmi těžké remizovat zápas, který vedete 3:0 po poločase a jste v totálním laufu. Ale Sparta to znovu „dokázala“, stejně jako na Slovácku, Karviné a s Brnem. Vždy vedla a v druhém poločase odpadla a čekala, až dá soupeř gól. A on ho vždycky dal. Ale přiznejme si, ono to zase nebylo tak těžké. Sparťani byli pokaždé tak bojácní a viditelně bez kondice, že se nahecovaný soupeř vždy dokázal bez větších problémů dostat přes obranu a skórovat.

Co s tím? Italský kouč Andrea Stramaccioni zanechal mužstvo ve viditelně katastrofálním stavu. Je bez kondice, sebevědomý a bojovnosti. Hráči si nevěří a především druhé půlky jsou jak přes kopírák.

Nový trenér Pavel Hapal bude mít v reprezentační přestávce co dělat, aby s mužstvem něco udělal. Protože tato sezóna zaváním poměrně slušným trapasem. Zatím je Sparta na 6. místě. Na 2. místo, které zaručuje předkolo Ligy mistrů ztrácí 7 bodů. A při současné formě to nevypadá, že by byla schopna Slavii, nebo vlastně kohokoliv, dohnat.

Sparta se musí zaměřit hlavně sama na sebe. A asi by bylo načase si na Letné přiznat, že je něco velmi špatně a začít s tím něco dělat. Třeba začít s tím, že by hráčům mohli říct, že musí zápas naplno odmakat celých 90. minut, ne jenom 45.

Nezbývá, než doufat, že se to zlepší. Ale to si říkám už od léta, co nastoupil pan Stramaccioni. Ale jak říká státní zástupce Harvey Dent s Temném rytíři – „Noc je nejtemnější před úsvitem.“ Teď už to může být jenom lepší…