Sport

Jaká bude budoucnost zlínského hokeje?

19.3.2018

Zlínští hokejisté vypadli v předkole s Olomoucí a oprávněně se vznáší otazníky na budoucností zlínského hokeje. Ale to už tady bylo mnohokrát. Co se teda bude dít?

Podle sestavy před sezónou se nikdo nemohl divit, že Zlín komentátoři a experti pasovali na kandidáta na baráž. Vypadalo to opravdu špatně. Ale hráči, v čele se skvělým gólmanem Liborem Kašíkem a střelcem Robertsem Bukartsem se vzepřeli osudu. Tým hrál nad očekávání dobře a za hranicí svých možností. Začátek sezóny nebyl moc dobrý, ale tým si pomalu sedal od druhé čtvrtiny se Berani rozjeli jak válec. Až do posledního kola bojovali o 6. místo zaručující čtvrfinále.

Nakonec skončili na 9. místě po základní části a v předkole je čekala Olomouc. Byl to souboj dvou defenzivních týmů a Kohouti byli o něco lepší. Rozhodly přesilovky, ve kterých Olomouc skórovala a Zlín ani jednou.

Ale přiznejme si, i předkolo bychom před sezónou brali. Já teda určitě. Když se na to podívám optikou, jakými problémy si musel klub před sezonou projít.

Skončil dlouholetý generální partner (GP) PSG, tým neměl generálního manažera (GM) a sestava nebyla podle jmen žádná hitparáda. V létě přišel bývalý komentátor Martin Hosták, který se ujal funkce GM. Ten měl za úkol sehnat nového GP, což nebylo vůbec jednoduché. Do sezóny chybělo pár týdnů. Nakonec se to podařilo a GP se stala zlínská firma Aukro. Ale spíše než zásluha pana Hostáka, to byla práce pana Jana Štětkáře, zlínského zastupitele a člena hnutí ANO. Bylo to doslova za minutu dvanáct. I proto částka za celkové plnění byla poměrně nízká. Roční generální partnerství zlínského hokeje získala firma Aukro za 4 miliony korun. Což je poměrně nevídaná částka. Sumy za generálního partnera se obvykle pohybují ve vyšších částkách. Ale bylo to na poslední chvíli a Aukro tím podle mě udělalo skvělý tah.

Aukro ale na začátku roku 2018 oznámilo, že neuplatní opci na další sezonu. Tím znovu odpadl GP. A pan Hosták s členy managementu musí shánět nového. Což si přiznejme, nebude vůbec jednoduché. Firem, které by chtěly sponzorovat zlínský hokej na úrovni GP není mnoho. Před sezónou se spekulovalo o firmě Barum Continental, ale podle lidí obeznámených se situací, forma GP nebyla vůbec na stole. Firma Baťa přispívá podle informací částkou okolo 1 milionu korun.

Když si to shrneme, tak zřejmě největším sponzorem zlínského hokeje je město Zlín, které vlastní 49 procent klubu. Což je podle mě velmi špatně a klub by se na peníze od města v tak velké míře neměl spoléhat. Ale přiznejme si, peníze od města jsou nejjednodušší formou. Současné vedení města peníze vždycky rádo oklepne. A shánění soukromých firem zabere mnohem více času a úsilí. Tak proč nezajít na město, tam je to poměrně snažší.

Pan Hosták bude mít přes jaro a léto dle mého názoru velmi těžký úkol s tím, aby sehnal nového a velkého GP. Ale věřím, že se mu to podaří a vedení s novým GP podepíše víceletou smlouvu.

Ale co sestava? To je zatím velká neznámá. Určitě odejdou gólman Kašík, útočníci Bukarts a Šťastný. Kam? Spekuluje se hodně, zatím se s jistotou nedá říct víc. Jasněji bude po 1. dubnu. Do bránky by měl přijít Jakub Sedláček. A co dál?

Obrana je podle GM podepsána celá. Ale právě do obrany by měli přijít alespoň 2 zkušení a moderní beci. Ale vše záleží na penězích. Útok? Po odchodu Bukartse a Šťastného to nebude nic jednoduché. Zvlášť, pokud se bude dlouho vyjednávat o GP a nebude jasno o penězích. Protože tito dva byli elitní útočníci z první lajny, je potřeba je nahradit alespoň stejně kvalitními. A takoví stojí hodně peněz a na trhu jich nebude moc. A kdo by chtěl jít do Zlína v nejasné ekonomické situaci? Ti opravdu kvalitní asi ne.

Vše bude nakonec záležet, jak rychle GM Hosták sežene nového GP a další partnery. Protože si nebude nic nalhávat, kvalitní hráči jdou tam, kde je zaplatí nejlépe.

A jestli Zlín nechce hrát skupinu o udržení, nebo dokonce baráž, tak musí tyto dva velice kvalitní útočníky dobře nahradit. A posílit i další útočné řady. Letos to ještě vyšlo, ale to proto, že byl v brance Libor Kašík a R. Bukarts měl skvělou střeleckou formu. Příště už to ale taky vyjít nemusí.

Ale již nyní reálně hrozí, že je zlínské vedení nebude schopno nahradit stejně kvalitně. A jak někdy slyšíme, že hrajeme především týmově a srdcem, tak každý mančaft, který chce uspět, potřebuje skvělého gólmana a údernou první lajnu, která bude rozhodovat zápasy. Ostatní se přidají, ale lídr je potřeba v každém týmu.

Držím GM Hostákovi palce, ať vše dobře dopadne a příští rok půjdeme do play-off. A budeme se na dívat na opakované situace na skvělé nové kostce za 6,5 milionu korun, v mínus 5 stupních a na ledově dřevěných sedačkách…

 

 

You Might Also Like